راهي به جز حمايت از استارت آپ ها براي كاربردي كردن فناوري فضايي نداريم

به گزارش روابط عمومی شرکت کاریزاعتماد به نقل از مركز روابط عمومي و اطلاع رساني وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در جمع استارت آپ هاي حوزه فضايي با اعلام اينكه برنامه و وظيفه ما حمايت و ترويج كاربردهاي فناوري فضايي است، از فعالان اين حوزه خواست با دانش و انگيزه اين حوزه را به جايگاه واقعي خود برسانند. محمد جواد آذري جهرمي وزير ارتباطات در مراسم اختتاميه گردهمايي شركت هاي دانش بنيان و استارت آپ هاي حوزه فضايي با اشاره به برنامه هاي ارائه شده توسط رييس سازمان فضايي ايران با اولويت كاربردهاي فضايي، گفت: در يك سال و نيم گذشته اين برنامه ها با پيگيري و تلاش بخش فضايي به خوبي پيش رفته و حاصل آن نيز همين جمع شما و رويداد برگزار شده است. وي با اشاره به اينكه سالهاست براي به دست آمدن رتبه نخست منطقه اي در بخش فضايي كشور برنامه ريزي مي شود، افزود: با اين حال هنوز در لايه مخابراتي و تلويزيوني ماهواره اي نداريم، در صورتي كه كشورهاي منطقه كه حتي دانش كمتري نسبت به ما در حوزه فضايي دارند توانستند اين ماهواره ها را در مدار داشته باشند.

آذري جهرمي دليل اين عقب ماندگي را تصدي دولتي دانست و تصريح كرد: مقررات و چارچوب هاي دولتي به اندازه كافي ظرفيت اجرايي كردن پروژه ها را ندارند. وي با اشاره به ابتداي ورود تلفن همراه به كشور و انحصار و قيمت بالاي سيم كارت در آن زمان، افزود: با ورود بخش خصوصي و اپراتور دوم ما شاهد ايجاد بازار رقابتي و كاهش قيمت سيم كارت بوديم. وزير ارتباطات با تاكيد به اينكه در اين حوزه بايد براي حضور بخش خصوصي زمينه سازي كنيم، گفت: بايد داده هاي فضايي براي استفاده كسب و كارهاي اين حوزه باز شود و با آموزش و ايجاد زمينه بازار و تامين منابع مالي، از استارت آپ هاي اين حوزه حمايت كنيم چرا كه در عصر اقتصاد ديجيتال دولت ها جدا از وظيفه مقررات گذاري، وظيفه توانمند سازي نيز دارند.

بخش خصوصي اگر ماهواره در فضا قرار دهد هم با پرچم ايران است وي، به تصويب اصول حاكم بر ماهواره هاي مخابراتي در كميسيون تنظيم مقررات اشاره كرد و افزود: بخش خصوصي اگر بتواند ماهواره در فضا قرار دهد نيز با پرچم ايران اين كار انجام مي شود و لازم نيست حتما دولت اين كار را انجام دهد. آذري جهرمي از شكايت يكي از مراكز به ديوان عدالت اداري براي لغو مصوبه كميسيون تنظيم مقررات خبر داد و گفت: با اين كار اصرار دارند اين بخش مانند گذشته در انحصار دولت باقي بماند. وي افزود: من مطمئن هستم بخش خصوصي ورود كند، ماهواره را در زمان كوتاهي در مدار قرار مي دهد. وزير ارتباطات به پرداخت خسارت به سيل زدگان اخير بر اساس داده هاي فضايي اشاره كرد و گفت: همين يك كاربرد حوزه فضايي باعث صرفه جويي چند صد ميليارد توماني در پرداخت خسارت ها شد كه بايد از وزير كشور براي پافشاري در مبنا قرار گرفتن داده هاي فضايي در پرداخت خسارت ها تقدير كنم. آذري جهرمي تصريح كرد: در دولت هاي مختلف سرمايه گذاري در فناوري فضايي در حد همين يك صرفه جويي سيل نيز نبوده است. وي به كاربرد داده هاي فضايي در حوزه كشاورزي به عنوان خدمت ديگر در اين حوزه اشاره كرد و افزود: اگر هر كشاورز به طور مثال در سال ۱۰۰ هزار تومان براي مشاوره و دريافت اطلاعات ايمني و باروري محصول خود هزينه كند، چه تعداد از فارغ التحصيلان كشاورزي مي توانند در اين حوزه مشغول بكار شوند؟ حضور ۱۸۰ استارتاپ در ۳روز موفقيت است

آذري جهرمي، فناوري توسعه كاربردها و ايجاد اشتغال در اين حوزه را از آرزوهاي خود عنوان كرد كه در حال تحقق است، و در ادامه گفت: بايد كاركردهاي فضايي را ترويج كنيم چرا كه نمي توان كوركورانه مديريت كرد و بايد با اطلاعات و دانش بتوانيم در بحران ها و حوادث طبيعي عملكرد درستي داشته باشيم. وزير ارتباطات، حضور ۱۸۰ استارت آپ در اين رويداد ۳ روزه را يكي از دستاوردهاي بخش فضايي عنوان كرد و گفت: حضور و فعاليت اين تعداد استارت آپ فقط در اين رويداد محصول اجراي برنامه هاي سازمان فضايي ايران در حوزه ترويج كاربردهاي فناوري فضايي است. وزير ارتباطات از راه اندازي پارك فضايي در استان مازندران به عنوان يكي ديگر از اقدامات اين حوزه خبر داد و گفت: براي بحران هاي طبيعي سيستم هاي مناسبي تهيه شده و در حال كار است و مكانيسم هايي نيز براي حمايت و رشد استارت آپ ها در نظر گرفته شده است.

وي افزود: صندوق نوآوري و شكوفايي نيز در اين حوزه ورود خوبي داشته و تسهيلاتي را براي كسب و كارهاي فضايي در نظر گرفته است. وي خطاب به جمع فعالان و استارت آپ هاي اين حوزه افزود: اين جمع با انگيزه و دانش مي تواند سبد كاربرد صنعت فضايي را توسعه دهد و به جايگاه خود برساند تا باعث مديريت بهتر و رفاه براي مردم و ايجاد ثروت براي استارت آپ هاي اين حوزه و در نهايت افزايش بهره وري و بهبود استفاده از منابع براي كشور شود. وي وظيفه سازمان و پژوهشگاه فضايي كشور را توسعه فناوري فضايي، ساخت ماهواره هاي سنجشي و مخابراتي و توسعه همكاري هاي بين المللي عنوان كرد و افزود: در توسعه كاربردهاي فناوري فضايي بايد از بخش خصوصي و ظرفيت استارت آپ ها استفاده شود. امضا تفاهمنامه و بازديد از نمايشگاهبر اساس همين گزارش، در پايان اين مراسم تفاهم نامه سه جانبه اي بين سازمان و پژوهشگاه فضايي كشور و صندوق نوآوري و شكوفايي رييس جمهوري در حضور وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات به امضا رسيد. همچنين، آذري جهرمي در حاشيه اين مراسم با حضور در نمايشگاه شركت هاي دانش بنيان و استارت آپ هاي حوزه فضايي، از دستاوردها و محصولات اين شركت ها بازدید کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *